امیرحسین الماسی

مشاور و مدرس بازارایابی و فروش

فایل کلاس اصول بازاریابی

بازاریابی، شامل چهار عنصر کلیدی است که به 7P معروف هستند:

1. کالا یا خدمت
این متغیر کلیه عوامل مربوط به محصول واقعی را که برای مصرف کننده مشهود است توصیف می کند.
2. توزیع یا محل
توزیع با کلیه جنبه های توزیع و مکان محصول سر و کار دارد.
3. قیمت گذاری
متغیر قیمت تنها لیست قیمت محصولات را شامل نمی شود بلکه همه عوامل قیمت گذاری مربوط به محصول را نیز در بر می گیرد. این موارد می توانند شامل تخفیفات، کمک هزینه ها، دوره و گزینه های پرداخت و شرایط  اعطای اعتبار باشند.
4. ترویج
شامل هرگونه فعالیت از سوی شرکت در راستای تبلیغ یک محصول و آگاه نمودن مشتری از آن است.
5. افراد
افراد یکی از عناصر مهم بازاریابی خدمات هستند. افراد یک سرویس را تعریف می کنند به این صورت که اگر شما یک شرکت فناوری اطلاعات دارید، مهندسان نرم افزار شما هستند که کسب و کار شما را تعریف می کنند.
6. فرآیندها
برای موفقیت در تمام Pهای قبلی و برای آنکه بیش از یک اتفاق یک باره باشید، نیازمند فرایندهای مناسب مثل نظارت بر رسانه های اجتماعی و تعامل با مشتریان، بررسی مشتریان برای جلب رضایت آنان، بکارگیری استراتژی بازاریابی مناسب و اجرای اتوماسیون بازاریابی هستید.
7. شواهد فیزیکی
آخرین عنصر در ترکیب بازاریابی خدمات یک عنصر بسیار مهم است به نام شواهد فیزیکی. همانطور که قبلا گفته شده ، خدمات در طبیعت ملموس هستند. با این حال، برای ایجاد یک تجربه بهتر برای مشتری ، عناصر ملموسی نیز با این خدمات ارایه می‌شوند.
در ارتباط با آمیخته بازاریابی باید گفت که در مدل‌های قدیمی‌تر فقط 4P مورد بررسی قرار می‌گرفتند و اکنون مدل 7P مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرد، اما مدل‌های جدیدتر به 21P هم می‌رسد.

یک نقطه ی شروع بسیار مفید در بازاریابی، انجام تحقیقات علمی در بازار (محل داد و ستد کالا) برای پیدا کردن نیاز مشتری و در ارتباط با 4P است. بازاریابی با ارزیابی نیازی که محصولات و خدمات به آن پاسخ می دهند، شروع می شود.

اما بازاریابی یا مارکتینگ چیست “کلیه فعالیت های افراد و سازمان ها است که به منظور شناسایی، پیش بینی و متقابلا برطرف نمودن نیازهای همه طرفین درگیر در مبادله صورت می گیرند”.

مهم این است که بدانیم “هر کسب‌وکاری، بدون فروش، از بین می‌رود”

دانلود فایل

21 مهر 1398

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.