امیرحسین الماسی

مشاور و مدرس بازارایابی و فروش

رفتار مصرف کننده در صنعت لوازم خانگی

رفتار مصرف کننده به صورت تصمیم‌گیری و اقداماتی که بر خرید مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد، به شکلی گسترده تعریف می‌شود. آشنایی با عوامل مؤثر بر رفتار مصرف‌کنندگان، به فروشندگان لوازم خانگی کمک می‌کند تا راهکارهای بازاریابی خود را بهبود ببخشند.

در ادامه، به تعریف رفتار مصرف‌کننده و لوازم خانگی تشریح و توضیح آن می‌پردازیم.

 

رفتار مصرف کننده

منظور از رفتار مصرف‌کننده، چگونگی اخذ تصمیم نهایی مصرف‌کننده با توجه به اکتساب، مصرف، رهایی از کالا، زمان و نظرات بخش‌های مختلف تصمیم‌گیری در یک دوره زمانی است.

این مسئله، به عنوان یک پدیده متحول شده یا درحال تحول، شناخته می‌شود. ضمن این که این مسئله، تحت‌تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد.

انتخاب‌های متعدد هر کدام، زاویه‌ای متفاوت دارند.

در این تعریف نکته‌ای که قابل بررسی می‌باشد، این است که رفتار مصرف‌کننده در صنعت لوازم‌خانگی، نه تنها به صورت فردی رخ می‌دهد، بلکه تحت تأثیر گرایشات و افکار گروهی نیز قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، دوستان بر نوع انتخاب لوازم منزل در یک خانه، تأثیر می‌گذارند.

 

رفتار مصرف‌کننده، شامل خرید و زمان استهلاک یک محصول و عدم استفاده آن، و همچنین بررسی نحوه خرید، می‌شود. نحوه انتخاب و خرید محصولات، برای فروشندگان اهمیت زیادی دارد. زیرا بر میزان افزایش فروش تأثیر می‌گذارد، و از این طریق می‌توان بهترین محصول را انتخاب کرد.

 

بازار لوازم خانگی

بازار لوازم خانگی، و تجهیزات آشپزخانه، جزو رقابتی‌ترین و پر رشدترین صنایع ایران محسوب می‌شود.

حضور تعداد زیادی برند ایرانی و برندهای برتر بین‌المللی، کسب وکار در این صنعت را تبدیل به چالشی بی‌بدیل و پیچیده کرده‌است.

شرکت‌ها و برندهای لوازم خانگی برای تحقق اهداف تجاری و بازاریابی خود به استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه، در حوزهٔ طراحی محصول، تبلیغات، فروش و خدمات پس‌از فروش نیاز ویژه دارند.

 

مطالعه رفتار مصرف‌کننده در صنعت لوازم خانگی، هم به درک مسائل گذشته، و هم به پیش‌بینی مسائل مربوط آینده، کمک می‌کند. یعنی عواملی که بر قدرت خرید افراد، گرایش‌ها و نگرش‌های آن‌ها تأثیر می‌گذارد، شناخته می‌شوند.

 

۵ عامل اصلی مؤثر بر رفتار مصرف‌کننده در صنعت لوازم خانگی:

 

  • کمپین‌های بازاریابی؛ تبلیغات نقش بسیار مهمی در تصمیم‌گیری‌های مصرف‌کنندگان در خرید لوازم خانگی دارد. کمپین‌های بازاریابی، که به‌طور دوره‌ای، برگزار می‌شود، می‌تواند تا حد زیادی، بر تصمیم مصرف‌کنندگان تأثیر مثبت گذارد. مثلاً ممکن است، مصرف‌کنندگان یک نام تجاری را بیشتر از دیگری انتخاب کنند. این کمپین‌ها اگر در فواصل معین و مشخص، برگزار گردد، باعث می‌شود که به مشتریان یادآوری کند که برای خرید محصولات لوازم خانگی، هوشمندانه رفتار کنند.

 

  • شرایط اقتصادی؛ به تجربه ثابت شده‌است، که تصمیمات مصرف‌کنندگان، برای خرید لوازم خانگی، تا حد بسیار زیادی، به شرایط اقتصادی موجود در بازار، بستگی دارد. در محیط اقتصادی با شرایط ایمن و مثبت، مصرف‌کنندگان با اعتماد به‌نفس بیشتر و حتی گاهی با درنظر گرفتن تعهدات مالی شخصی، قصد خرید خواهند داشت.

 

  • ترجیح‌های فردی؛ در سطح فردی، رفتار مصرف‌کنندگان، تحت تأثیر علایق و بیزاری‌ها اولویت‌ها و اخلاق و ارزش‌ها قرار دارد.

اگرچه تبلیغات تا حدود زیادی می‌تواند، بر رفتار مصرف‌کنندگان تاثیرگذار باشد، بااین‌حال علایق و بیزاری‌های هر فرد، اصلی‌ترین عامل خرید کردن، و انتخاب برند محصولات و نوع محصولات است.

 

  • تأثیر گروه؛ گروه بر ترجیحات مصرف‌کنندگان تأثیر بسیار زیادی می‌گذارند. اصلی‌ترین گروه‌های تاثیرگذار، شامل اعضای خانواده، دوستان و هم‌سالان و بستگان نزدیک می‌باشد. هرکدام از این گروه‌ها به‌طور خاصی بر رفتار مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارند.

 

  • قدرت خرید؛ قدرت خرید مصرف‌کننده، نقش بسیار مهمی در رفتار مصرف‌کننده ایفا می‌کند. به‌طورکلی می‌توان گفت، مصرف‌کنندگان می‌توانند برای خرید محصولات لوازم خانگی، میزان قدرت خرید خود را تجزیه و تحلیل می‌کنند. به این صورت که، ممکن است محصولی عالی و با کیفیت بسیار بالا باشد، در حالی که با قدرت خرید مصرف‌کننده جور نباشد. این محصول فروش نخواهد داشت، یا حداقل به میزان کیفیت آن به فروش نخواهد رفت.

به‌طور کلی، در نظر نگرفتن قدرت خرید خریداران، تأثیر بسیاری بر فروش محصولات خواهد داشت. بنابراین، برای فروش و عرضه بهتر لوازم خانگی، شناخت میزان قدرت خرید مصرف‌کنندگان، الزامی می‌باشد.

 

برندهای خارجی لوازم خانگی

در این میان، برندهای خارجی لوازم خانگی که مستقیماً وارد بازار ایران شده‌اند، توانسته‌اند با استفاده مفید و بهینه از دانش بازاریابی و بهره‌گیری از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در بازار ایران، به موفقیت‌های بسیاری دست یابند. اگر نگاهی کلی به بازار ایران بکنیم، خواهیم دید که برندهای خارجی دارای سهم بسیار بالایی در گروه کالاهایی که دارای ارزش افزوده بالاتری هستند، می‌باشند. در این میان، اگر کالاهای ایرانی، حضور دارند، در گروه‌هایی است که اصولاً به دلیل ارزش افزوده پایین، جذابیتی برای ورود برندهای خارجی آن‌ها وجود ندارد.

 

این در حالی است که برندهای داخلی لوازم خانگی، عموماً به مقوله بازاریابی، نگرشی کاملاً سنتی دارند. و گروهی از آن‌ها، خود را از چنین چیزی بی‌نیاز می‌بینند و چنین ساختاری ندارند. گروهی دیگر درک درستی از بازاریابی ندارند و برداشت شخصی را در مفهوم بازاریابی معنا می‌کنند. به‌طور مثال، برخی بازاریابی را به‌معنی تبلیغات، آن هم نه در حد علمی آن، بلکه در حد طراحی و چاپ می‌دانند. برخی نیز بازاریابی را به معنی ویزیتور می‌دانند. یا مثلاً بعضی دیگر نیز انتظارات بسیار غیر واقعی از بازاریابی دارند، بنابراین در کوتاه مدت سرخورده می‌شود.

گروه دیگر واحد بازاریابی را به عنوان واحدی لوکس برای قدرت‌نمایی در برابر رقبا در زمانی که از نقدینگی مناسبی برخوردار  هستند، ایجاد می‌کنند، و در زمان بحران، آن را منحل می‌کنند.

 

برندهای ایرانی لوازم خانگی

برندهای ایرانی هنوز کانال‌های ارتباطی خود را جهت ارتباط با مصرف‌کننده به خوبی نمی‌شناسند. بنابراین نمی‌توانند محتوای مناسبی در اختیار آن‌ها بگذارند و از این طریق، میزان آگاهی از برند خود را بهبود ببخشند. میزان آگاهی از برند شرکت‌ها ایرانی در میان‌مصرف‌کنندگان در بهترین حالت، حدوداً ۶۰ درصد است. این عدد نسبت به صنایع دیگر اصلاً قابل مقایسه نیست.

اگر موارد بالا را در کنار تمایل بسیار زیاد مصرف‌کنندگان ایرانی به برندهای خارجی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که سهم بازار دست‌نیافتنی برندهای خارجی، چندان هم دور از انتظار نبوده است.

فروشندگان از طریق ایجاد تعهد و اعتماد در مشتری، بهبود رضایتمندی، نهایتاً ایجاد وفاداری در آن‌ها نقش بسیار مهمی در موفقیت و ماندگاری یک صنعت بازی می‌کنند. این متغیر، در ارتباط با محصولات درگیر کننده، نقشی پررنگ‌تر دارد و شناخت آن دسته از ویژگی‌هایی که یک فروشنده باید داشته باشد و از نظر خریداران حائز اهمیت است، بسیار مهم است.

دیدگاه ها

حامد وثوقی

21 آبان 1398 - 04:45

ممنون از مقاله عالیت امیرجان

پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.