امیرحسین الماسی

مشاور و مدرس بازارایابی و فروش

خلق ارزش مشترک

با مقاله انقلابی مایکل پورتر و مایک کرامر در مجله هاروارد، (HBR)، این موضوع مطرح شد.

که برای حل مسائل اجتماعی به چیزی فراتر از مسائل خیریه و داوطلبانه نیاز داریم. چرا پیش از زمان حساس شدن شرکت‌ها به مفهوم مسئولیت اجتماعی، بسیاری از شرکت‌ها بیشترین تلاشی که انجام می‌دادند، لزوماً اختصاص بودجه‌ای برای فعالیت‌های محیط زیست، کمک به مؤسسات خیریه، و انجمن‌ها پیدا می‌کرد. در واقع با رویکرد خلق ارزش مشترک، می‌توان از جایی که فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها صورت می‌گیرد، برای حل مشکلات اجتماعی استفاده کرد.

ما زمانی می‌توانیم امیدوار باشیم که معضلات اجتماعی با سرعت و شتاب و قوام زیادی حل شود که با رویکرد دقیق بتوانیم، انگیزه رشد اقتصادی در شرکت‌ها را به حل مشکلات اجتماعی گره بزنیم.

خلق ارزش مشترک

خلق ارزش مشترک

 

ارزش مشترک می‌تواند و رابطه آن با جامعه را تغییر دهد. همچین ارزش مشترک می‌تواند شکل سرمایه‌داری و رابطه آن با جامعه را نیز دستخوش تغییر کند.

مفهوم خلق ارزش مشترک

دیدگاه سنتی می‌گوید که عرضه‌کنندگان همواره به عرضه محصولات یا ارائه خدمات می‌پردازد و مشتریان، آن‌ها را خریداری می‌کنند.

در حال حاضر، مشتریان می‌توانند در هر یک از مراحل تولید، از طراحی تا عرضه در کنار عرضه‌کنندگان، تعامل و فعالیت داشته باشند. به عبارت دیگر، بر مبنای رویکردهای جدید، مشتریان و عرضه‌کنندگان به این توانایی می‌رسند که، با همکاری هم، ارزش مشترک را خلق کنند.

 

خلق ارزش مشترک شکلی از استراتژی بازاریابی یا استراتژی کسب و کار است که بر ایجاد و تشخیص ارزش‌های مشترک شرکت و مشتریان تاکید دارد. در این رویکرد بازارها به مثابه بستری در نظر گرفته می‌شوند که شرکت‌ها و مشتریان منابع و قابلیت‌های یکدیگر را، ترکیب و اصلاح کرده و با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند از طریق مکانیزم‌های جدید یادگیری، برقراری ارتباط و ارائه خدمات، ارزش مشترک بیشتری را ارائه کنند.

کسب و کار و جامعه دو نهاد جدایی ناپذیر

سابقه این تئوری در ایران

از سال‌ها قبل کارآفرینان سنتی این سرزمین، کسب و کار را چیزی فراتر از کسب و کار می‌دانستند. آن‌ها ثبات کسب و کار خود و سود رسانی را در راستای رعایت مسائل اخلاقی و رعایت حقوق مشتریان می‌دانسته‌اند.

بازاریان سنتی رقبای خود را به عنوان هم‌چراغ می‌شناختند، و رونق تجارت را در وجود مؤثر رقبا می‌دانستند. از نمونه‌های این باور و اعتقاد می‌توان به احداث مؤسسات خیریه متعدد توسط این بزرگان، مشارکت در ساخت مدارس، مساجد یا وقف اموال اشاره کرد.

پیامدهای دینی خلق ارزش مشترک

علاوه بر اهمیت نقش مشتریان، در تعیین کیفیت ارائه خدمات، شرکت‌ها باید خارج از محیط اطرافشان هم سزمایه‌گذاری کنند. مخصوصاً در حوزه‌هایی که به توسعه خود شرکت مربوط می‌شوند و توان بالقوه خدمات را هم افزایش دهند. توسعه حقیقی در دنیای امروز، در گروی تکنولوژی، منابع و استراتژی‌های مدیریت کسب و کار است. جایی که نیازهای اجتماعی با فرصت‌های کسب و کار و درآمدها و تخصص‌ها تلاقی می‌کند، در واقع همان فرصت خلق ارزش مشترک می‌باشد. ارزش مشترک قادر به شکل‌دهی دوباره سرمایه‌گذاری و رابطه آن با جامعه است.

 

شرایط اجتماعی شامل قانون و زیر ساخت‌ها، یا وجود صنایع حامی و موسسه‌های علمی برای شرکت‌ها، سرمایه محسوب می‌شوند و شرکت‌ها باید در جهت ساختن چنین سرمایه‌هایی، برای خود و کمک به محیط پیرامون خود، فعالانه بکوشند.

اضافه بر آن، ارزش مشترک می‌تواند، موج بعدی رشد نوآوری و بهره‌وری را در اقتصاد جهانی هدایت کند. به این دلیل که مدیران چشم خود را به روی نیازهایی که باید رفع شوند، بازارهایی که باید تأمین شوند، می‌گشایند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.